Idaho FFA Districts & District Officers

Idaho FFA District Officers attend District Officer Training (DOT) during the summer to learn how to effectively lead their districts through the coming year and plan activities for the members.

Idaho FFA District Officers attend District Officer Training (DOT) during the summer to learn how to effectively lead their districts through the coming year and plan activities for the members.

 

10 Idaho ffa districts

north idaho district

Advisor: Mrs. Reid, Deary

President: Virginia Monk, Genesee

Vice President: Katy Doumit, Troy

Secretary: Blazie Gilder, Troy

Treasurer: Loriza Atkinson, Troy

Reporter: Malayna Hambly, Highland-Craigmont

Sentinel: Shawna Siver, Bonner's Ferry

 

Western Idaho District

Advisor: Mrs. Mink, Cambridge

President: Lauren Hillam, Fruitland

Vice President: Lauren Allmaras, New Plymouth

Secretary: Makayla Jordan, Emmett

Treasurer: Grace Ertel, Cambridge

Reporter: Montana McDonald, Payette

Sentinel: Brock Johnson, Cambridge

 

Boise Valley District

Advisor: Ms. Russel, Meridian

President: Savannah Stroebel, Kuna

Vice President: Harrison Jansen van Beek, Middleton

Secretary: Anna Peterson, Nampa

Treasurer: Ashton Shaul, Meridian

Reporter: Emma Christensen, Vallivue

Sentinel: Cameron King, Meridian

 

North Magic Valley District

Advisor: Mr. Knapp, Hagerman 

President: Tori Anderson, Gooding

Vice President: Cami Shotswell, Shoshone

Secretary: Cassie Woodland, Gooding

Treasurer: Josie Turner, Hagerman

Reporter: Makenzy Whittekiend, Wendell

Sentinel: Korban Weaver, Shoshone

 

South MAgic Valley District

Advisor: Mr. Willmore, Jerome

President: Allyson King, Filer

Vice President: Cody Jackson, Jerome

Secretary: Janessa Kluth, Kimberly

Treasurer: Kaitlin Mirkin, Jerome

Reporter: Makaela Scott, Castleford

Sentinel: Hailey Norton, Buhl

 

East Magic Valley District

Advisor: Mr. Miller, Declo

President: Melanie Searle, Burley

Vice President: Kamree Williams, Declo & Makayla Taylor, Raft River

Secretary: Aymslee Mathis, Burley

Treasurer: Jakeb Garrard, Declo

Reporter: Shanice Allen, American Falls & Christian Lloyd, Raft River

Sentinel: Shasta Gardner, Oakley

 

North Upper Snake River District

Advisor: Mr. Miller, Madison

President: Tony Worthen, Rigby

Vice President: Whitney Waddell, Teton & Alesha Kiser, Rigby

Secretary: Kristi Lusk, Sugar-Salem

Treasurer: Katarina Whitson, Salmon

Reporter: Shalani Wilcox, Madison

Sentinel: Sarah Holt, Madison

 

South Upper Snake River District

Advisor: Mr. Hoge, Snake River

President: Saydee Longhurst, Shelley

Vice President: Dallin Green, Mackay

Secretary: Mattson Thompson, Shelley

Treasurer: Isaac Lund, Snake River

Reporter: Tanner Gilman, Highland

Sentinel: Salvador Munoz, Aberdeen

 

Southeastern Idaho District

Advisor: Mr. Wadsworth, Grace

President: Ben Waldron, Malad

Vice President: Jenna Harrison, Grace

Secretary: Cooper Weeks, West Side

Treasurer: Natalie Bee, Bear Lake

Reporter: Miranda Dunn, Marsh Valley

Sentinel: Ryan Petterborg, Preston

Historian: Tearsy Freeman, North Gem

 

Treasure Valley District

Officers begin 2018-19